Čo znamená 21. August 1968 Dnes ?

Autor: Martin Drotar | 21.8.2013 o 16:00 | Karma článku: 4,57 | Prečítané:  441x

Vcelku zaujímavý sentiment sa dnes objavil v slovenských médiách. Množstvo historických záberov, ktoré dokumentujú hrôzu vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na naše, československé územie. Prostredníctvom fotiek,  záznamov,  nemajúc ani najmenšiu empirickú šajnu o období, cítim sentiment bezmocnosti, sklamania, rozčarovania a hlbokej ľudskej skepsy. Je zaujímavé pozrieť sa na veľmi dobre spracované záznamy na sme.sk, akoby cítiť historické obdobie, ktoré tak zmenilo dejiny akoby tie obrazy mali rovnakú historickú váhu záberov z Auschwitzu alebo podobne - ten rozmliaždený chudák zo Zvolena - ukrutnosť nekonečná ľudská. Sentimentu tu je cítiť veľa, ale z pohľadu zdravého rozumu, čo znamená vpád Okupantov pre nastupujúcu generáciu, mladých Čechov a Slovákov ?

Súcitím s dotknutými generáciami  68 a obzvlášť smutný je rozpad ideálov a snov Pražskej jari. Samozrejme je treba spomenúť aj vyše 100 +  obetí Varšavskej okupácie, týchto ľudí môžno opísať ako hrdinov(bohužiaľ, tak ako končí väčšina hrdinov, skončili aj oni,  tragicky).  Pre túto generáciu sú spomienky na okupáciu spojené s emóciami. Pre mňa, pre moju generáciu, ktorá žiaden normalizačný komunizmus nepoznala, je možné sa na dobu pozrieť s odstupom a nadhľadom.

Intevencia reformizmu  v Československu v roku 1968 nebola vo Východnom bloku, žiadnym ojedinelým javom bez precedensu. S troškou povrchnosti, nie že by som sa o túto históriu nejako obzvlášť zaujímal, sú dejiny Východného bloku dejinami cyklických snáh o presadenie ortodoxného - Moskovského komunizmu a reformistického, nacionálneho prúdu. Moskva sa celú svoju imperiálnu sovietsku éru, až na Gorbačova snažila o udržanie ortodoxného smeru vývoja komunizmu v celom svojom impériu.  Implementovala svoj sociálny systém do svojich satelitov, ignorujúc odlišnosti jednotlivých národov, ktoré patrili do jej impéria - či už rozdiely v mentalite, vo vnímaní verejných vecí, kultúre, či odlišnej historickej skúsenosti. Československá skúsenosť 68 nie je ojedinelá. Pripomíname si brutálnu intevenciu Moskvy v Maďarsku 56, alebo Poľskú snahu o reformu ortodoxného komunizmu, počas Gomulkovej vlády?

Čo sa ČSSR naučila z Varšavskej okupácie? 

Z politického pohľadu bola okupácia v Československu intervenciou realpolitického konzervativizmu. Systém nebol ešte pripravený na zmenu a na Dengové čínske reformy z 1972 roku, aby sa vytvoril zmiešaný systém politickej totality a ekonomickej kvázi-slobody. Získala obraz o obrane svojej suverenity, že ani pri takej obrovskej armáde a zdrojoch, ktoré na ňu vynaklada, nedokázala ubrániť svoju suverenitu (samozrejme, bolo politickým rozhodnutím krajina proti okupantom neobraňovať, čo bolo rozhodnutie, myslím si, veľmi správne). No a myslím si, že každý slobodne cítiaci človek, pocítil, že sme na blbej strane železnej opony. Každý, kto len trochu pozná históriu Ruska a Eurázie, vie, že to s históriou Západného bloku, ku ktorému dnes právom patríme, nemá veľa spoločného. Preto implementovať ich sociálny systém, s ich historickými skúsenosťami (Stalin bol sa riadil vo svojej politike nacionalisticky a nie internacionálne- sovietsky), čo i len v Strednej Európe bolo zvrátenstvo. Samotná Pražšká jar však zmysel mala. Pamätám sa, keď som chodil v Rusku na prednášky, ktoré mapovali históriu rozpadu Sovietskeho impéria, začal profesor, prvú prednášku slovami, ako jeden Slovák, Dubček, Gorbačova inšpiroval...

Táto udalosť Československo určite silne zasiahla a hlavne generáciu mojich rodičov, tzv. normalizačné deti a myšlienkovo navždy zmenila ich životy. Do nášho spoločenského DNA kódu sa zapísalo určite viac závislosti na štáte, viac ľudskej závisti a hlavne viac nihilizmu a beznádeje niečo so svojím životom urobiť, hlavne byť pánom svojho života.

Čo to však rok August 21. 1968 znamená pre nastupujúcu generáciu, mladých Čechov a Slovákov ?

Nič :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola o polovicu menšia, ale na futbal chodilo desaťkrát viac ľudí.

ŽENA

Táňa Pauhofová: Robiť film na Slovensku je samovražda pre ego

Úspešná herečka momentálne hviezdi v kinách.

RECENZIA

Bol to stratený čas alebo je Sherlock stále geniálnym seriálom?

Ako dopadol posledný diel seriálu.


Už ste čítali?