Čo znamená 21. August 1968 Dnes ?

Autor: Martin Drotar | 21.8.2013 o 16:00 | Karma článku: 4,57 | Prečítané:  458x

Vcelku zaujímavý sentiment sa dnes objavil v slovenských médiách. Množstvo historických záberov, ktoré dokumentujú hrôzu vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na naše, československé územie. Prostredníctvom fotiek,  záznamov,  nemajúc ani najmenšiu empirickú šajnu o období, cítim sentiment bezmocnosti, sklamania, rozčarovania a hlbokej ľudskej skepsy. Je zaujímavé pozrieť sa na veľmi dobre spracované záznamy na sme.sk, akoby cítiť historické obdobie, ktoré tak zmenilo dejiny akoby tie obrazy mali rovnakú historickú váhu záberov z Auschwitzu alebo podobne - ten rozmliaždený chudák zo Zvolena - ukrutnosť nekonečná ľudská. Sentimentu tu je cítiť veľa, ale z pohľadu zdravého rozumu, čo znamená vpád Okupantov pre nastupujúcu generáciu, mladých Čechov a Slovákov ?

Súcitím s dotknutými generáciami  68 a obzvlášť smutný je rozpad ideálov a snov Pražskej jari. Samozrejme je treba spomenúť aj vyše 100 +  obetí Varšavskej okupácie, týchto ľudí môžno opísať ako hrdinov(bohužiaľ, tak ako končí väčšina hrdinov, skončili aj oni,  tragicky).  Pre túto generáciu sú spomienky na okupáciu spojené s emóciami. Pre mňa, pre moju generáciu, ktorá žiaden normalizačný komunizmus nepoznala, je možné sa na dobu pozrieť s odstupom a nadhľadom.

Intevencia reformizmu  v Československu v roku 1968 nebola vo Východnom bloku, žiadnym ojedinelým javom bez precedensu. S troškou povrchnosti, nie že by som sa o túto históriu nejako obzvlášť zaujímal, sú dejiny Východného bloku dejinami cyklických snáh o presadenie ortodoxného - Moskovského komunizmu a reformistického, nacionálneho prúdu. Moskva sa celú svoju imperiálnu sovietsku éru, až na Gorbačova snažila o udržanie ortodoxného smeru vývoja komunizmu v celom svojom impériu.  Implementovala svoj sociálny systém do svojich satelitov, ignorujúc odlišnosti jednotlivých národov, ktoré patrili do jej impéria - či už rozdiely v mentalite, vo vnímaní verejných vecí, kultúre, či odlišnej historickej skúsenosti. Československá skúsenosť 68 nie je ojedinelá. Pripomíname si brutálnu intevenciu Moskvy v Maďarsku 56, alebo Poľskú snahu o reformu ortodoxného komunizmu, počas Gomulkovej vlády?

Čo sa ČSSR naučila z Varšavskej okupácie? 

Z politického pohľadu bola okupácia v Československu intervenciou realpolitického konzervativizmu. Systém nebol ešte pripravený na zmenu a na Dengové čínske reformy z 1972 roku, aby sa vytvoril zmiešaný systém politickej totality a ekonomickej kvázi-slobody. Získala obraz o obrane svojej suverenity, že ani pri takej obrovskej armáde a zdrojoch, ktoré na ňu vynaklada, nedokázala ubrániť svoju suverenitu (samozrejme, bolo politickým rozhodnutím krajina proti okupantom neobraňovať, čo bolo rozhodnutie, myslím si, veľmi správne). No a myslím si, že každý slobodne cítiaci človek, pocítil, že sme na blbej strane železnej opony. Každý, kto len trochu pozná históriu Ruska a Eurázie, vie, že to s históriou Západného bloku, ku ktorému dnes právom patríme, nemá veľa spoločného. Preto implementovať ich sociálny systém, s ich historickými skúsenosťami (Stalin bol sa riadil vo svojej politike nacionalisticky a nie internacionálne- sovietsky), čo i len v Strednej Európe bolo zvrátenstvo. Samotná Pražšká jar však zmysel mala. Pamätám sa, keď som chodil v Rusku na prednášky, ktoré mapovali históriu rozpadu Sovietskeho impéria, začal profesor, prvú prednášku slovami, ako jeden Slovák, Dubček, Gorbačova inšpiroval...

Táto udalosť Československo určite silne zasiahla a hlavne generáciu mojich rodičov, tzv. normalizačné deti a myšlienkovo navždy zmenila ich životy. Do nášho spoločenského DNA kódu sa zapísalo určite viac závislosti na štáte, viac ľudskej závisti a hlavne viac nihilizmu a beznádeje niečo so svojím životom urobiť, hlavne byť pánom svojho života.

Čo to však rok August 21. 1968 znamená pre nastupujúcu generáciu, mladých Čechov a Slovákov ?

Nič :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?